instalacja c.w.u.

Chciałbym wykonać instalacje c.w.u. bez c.o. (dom ogrzewany kominkiem).
Dom z poddaszem użytkowym,podpiwniczony obecnie użytkowany tylko parter,poddasze nie wykończone. W piwnicy znajduje się sprawny piec który kiedyś wykorzystywany był do C.O.,po remoncie domu nie wykorzystywany. Chciałbym
go wykorzystać do instalacji c.w.u. , proszę o kilka rad jakie niezbędne elementy muszę zastosować żeby instalacja nie była bardzo droga i przede wszystkim bezpieczna. Myślę o zakupie bojlera dwu płaszczowego 140 litrów do tego naczynie wzbiorcze przeponowe 12 litrów + zawór bezpieczeństwa. Do całego układu oczywiście naczynie przelewowe. Jeżeli będzie tylko instalacja c.w.u bez c.o to naczynie przelewowe mogę umieścić w piwnicy? Zawór zwrotny w złym miejscu, powinien być za pompą. W jakim celu ma być różnicówka. Przez tak zamontowany zawór zwrotny, woda nie popłynie przez zawór różnicowy. Co zrobisz jak kocioł nadmiernie się rozgrzeje. Przecież nie padasz do instalacji c.w.u bardzo gorącej wody. Podobno 18kW ale to tylko informacja od znajomego który użytkuje identyczny kocioł, niestety tabliczka znamionowa nieczytelna.
Co do schematu to tak jak napisałem,jest poglądowy i jeżeli sa błędy to będę wdzięczny za ich wskazanie. Co do różnicówki to moze w moim przypadku jest zbedna bo i tak bedzie palone na zasadzie dyżurów w kotłowni,co do pompy to obawiam się że jest niezbedna gdyż od wyjścia z kotła do sufitu nie mam dużo miejsca i obawiam się że może grawitacyjnie to nie zadziałać, musze zmierzyć dokładnie. Aby łatwiej opanować kocioł możesz zmniejszyć jego moc. Najprościej możesz to osiągnąć wstawiając w palenisko cegły szamotowe.
Większy zbiornik kosztuje więcej, ale nagrzewając go nie będziesz marnować hurtowych ilości opału. Na 3 osoby a co do palenia to w miare potrzeb,szczerze to nigdy nie korzystałem z takiego systemu ale sasiedzi korzystaja i na 4 osobowa rodzine wystarczy im taki zasobnik. Do tej pory ogrzewałem wode pradem ale jak wiadomo jest to bardzo nieekonomiczne,mam praktycznie dostęp do darmowego drzewa wiec tak naprawdę takie rozwiązanie w eksploatacji będzie bardzo korzystne,dodając wodę ze studni to bardzo duża oszczędność. Ja mam zasobnik 120 litrów z kotłem gazowym (tu nie istotna jest moc kotła bo jest sterowany), wodę grzeję do 50 stopni, jak młodzież się kąpie to kocioł ze dwa razy w trakcie zużywania wody – kąpieli musi się włączyć.
Zakładam, źe zagrzejesz do 80 stopni, to druga osoba będzie miała zimną wodę, albo będziesz musiął szybko gonić i palić. Powiesz, to zależy jak się kto kąpie. Masz rację. Max po dwóch osobach będziesz musiał zapalić w kotle.
Zastanów się nad większym zasobnikiem.
Kocioł tej mocy musisz czymś zasterować, aby było bezpieczeństwo, biorąc pod uwagę bezwładność, że przy np temp 60 stopni w zasobniku ogień będziesz wygaszał – zmniejszał odcinał dopływ tlenu do paleniska. Taki sposób podgrzewania wody jest uciążliwy. Okresowe dogrzewanie zasobnika, to duży dyskomfort dla użytkowników. O ile do wieczornej kąpieli można zagrzać wodę wcześniej, nie wyobrażam sobie jednak, dogrzewania wody rano. Użytkownik musiałby wstać kilka godzin wcześniej, rozpalić w kotle, aby rano skorzystać np. z prysznica. No chyba, że domownicy są „morsami” i preferują orzeźwiający prysznic rankiem, w zimnej wodzie. Tu najlepszy byłby bojler z dodatkową grzałką, lub zasobnik gazowy, z funkcją wężownicy. Wówczas te dwa źródła podgrzewania wody mogłyby się wzajemnie uzupełniać.

Ten wpis został opublikowany w kategorii montaż klimatyzacji i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s