sprężarka klimatyzacji

Sprężarka z klimatyzacji Copland ZR48, skraplacz Termokey`a, separator oleju, ekonomizer, zawór rozprężny EZR AKV 10 i sterownik do niego to Danfoss EKC 315. Elektroniczny zawór nie jest najtańszym rozwiązaniem ale pozwala na szybki ustawienie stabilnego minimalnego przegrzania wraz ze zmieniającymi się parametrami gruntu. W moim przypadku jest to w granicach 2,1 do 2,6*C przez cały okres grzewczy. Dodam jeszcze, że w całej instalacji klimatyzacji jest 13,6kg czynnika R407.
Dolne źródło to ok. 500mb rury miedzianej 5/8” w osłonie PCV. Rurki ułożone w odstępie 1m od siebie oraz zasypane na głębokości 1,4m – 1,8m ze spadkiem w kierunku ssącej.

Moją pompę odpaliłem i od tej pory działa bez najmniejszej interwencji. Trwa właśnie 5 sezon grzewczy więc opiszę wrażenia z eksploatacji klimatyzacji.
Z Energą podpisałem umowę na dostawę prądu w taryfie weekendowej i muszę powiedzieć, że był to strzał w dziesiątkę. Pompa ciepła pracuje w tańszej taryfie przez 90% czasu. Duża akumulacja pozwala na utrzymanie komfortowej temperatury przez całą dobę. Wahania temperatury to 0,5*C przy temperaturze zewnętrznej -5*C. Przy większych mrozach (gdy temperatura spada poniżej -10*C) pompa przestawia się na pracę także w godzinach szczytu. Powierzchnia grzewcza to 265m2 natomiast temperatura zadana to 22*C. Na parterze oraz w łazienkach ogrzewanie podłogowe a w sypialni i u dzieci ścienne. Pompa ciepła ładuje maksymalnie do temperatury 36*C (jest zależna od zapotrzebowania na ciepło, reguluje to sterownik pogodowy RVL 470) i histereza ustawiona jest na 4*C. Histereza ponieważ w układzie z PCI jest wpięty równolegle 1000 litrowy bufor.

Według wyliczeń z zeszłego roku średnia sprawność przez cały sezon grzewczy 3,93 a minimalna na koniec sezonu 3,62 (do obliczenia COP uwzględniam także pracę pompy obiegowej CO).

No to teraz kominek. Kominek z płaszczem wodnym to Edilkamin 26KW. Pracuje w układzie otwartym. Wymiana ciepła następuje poprzez wymiennik płytowy Danfossa. Kominek używany jest sporadycznie, głównie jako instrument do robienia klimatu. Jak człowiek poczuje co to pompa, to zaczyna mu kominek śmierdzieć i popiół przeszkadzać :D. Do przygotowania CWU używam starej pompy ciepła powietrze-woda. Gdy pracuje kominek, to PCi CWU nie pracuje a zasobnik zasilany jest przez wbudowaną wężownicę. Kominek w instalacji pracuje w priorytecie. Podczas jego pracy pompa ciepła BP przechodzi w stan czuwania. Wraca do pracy gdy temperatura w buforze spadnie poniżej 30*C.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii montaż klimatyzacji i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s