sterownik

Wszystko można sprowadzić do pytania – ile czasu masz na obsługę kotła ? jeśli jest ktoś cały czas w domu i ma dużo czasu (emeryt, rencista) może sobie to drewno łupać i wyjdzie to najtaniej, jeśli zostawiasz dom na te 8-10h i idziesz do pracy to piec zasypowy z dmuchawą i sterownikiem wystarczy na te 20h lub typowy kocioł na drewno + akumulator. Chcesz wyjechać na weekend w góry to przynajmniej piec na ekogroszek, rewelacyjnie sprawdza się u ojca piec ze sterownikiem ecoal, zawsze wiemy co się w domu dzieje, ale przynajmniej co 5-7 dni trzeba iść do kotłowni i ubrudzić się jak świnia. Jeśli jest dostęp do gazu ziemnego a dom jest dobrze ocieplony to można się pokusić o kocioł kondensacyjny. Duży wpływ ma też instalacja oddawania ciepła, znajomy ma nie ocieplony dom, żeliwne kaloryfery i do tego lubi ciepełko to do końca grudnia spalił 5t ekogroszku, ja w tym czasie o 1/3 większym domu przy kaloryferach płytowych i temp wewnętrznej ok 22-23 stopnie spaliłem ok 1,5 tony. Teraz mam w planach ocieplenie domu oraz przejście z zasypowego na ekogroszek, wyliczyłem że różnica w cenie opału zrekompensuje się rzadszymi wizytami w kotłowni w tym czasie mogę więcej popracować.

To na co czekasz, zacznij działać. Faktem dla mnie jest, że tańszej od twojej metody ogrzewania domu nie znam, mimo to namawiam cię na zmianę. Powyżej oszacowałem, że z tych ilości paliwa, które spalasz, uzyskujesz ok. 15 000 kwh energii cieplnej. Moim zdaniem kończy się czas taniego drewna; jeśli cena węgla jest 700 zł/tonę, a drewno osiąga 160 zł/m³,
to koszt energii z obu źródeł jest taki sam, i cena 1kwh wynosi ok. 0,16 -0,20 zł. Obliczam więc, że ogrzewanie twojego domu kosztuje cię niewiele mniej niż 3000 zł. Ogrzewanie gazowe jest o 50% droższe, cena 1kwh wynosi 0,25-0,30 zł, więc za gaz nie zapłacisz więcej niż 4 500 zł na rok. Jeśli dotychczas płacisz za gaz przypuszczam ok 500 zł, to czy warto ci babrać się tym drewnem i popiołem za niewiele ponad 1000zł ? Na klimatyzację są inne wątki traktujące o wyborze pomiędzy węglem i gazem, z którymi radzę się zapoznać np:
Inne warianty nie wchodzą w twojej sytuacji w ogóle w rachubę, bo:
– dla gazu płynnego i oleju opałowego cena 1kwh wynosi powyżej 0,40 zł, a więc zapłacisz conajmniej 2- krotnie więcej niż dotychczas,
– o energii elektrycznej nie wspominam, bo cena 1kwh dawno przekroczyła 0,50 zł.
Jest też bardzo prawdopodobne, że w tej samej cenie co dotychczas ogrzejesz się pompą ciepła, ale te odłożone przez ciebie pieniądze, muszą mieć wartość nowego, dobrego samochodu. 
Moim zdaniem lepiej je wydać na nowoczesny, prawidłowo dobrany kocioł i prawidłowo wykonaną instalację co i cwu.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii montaż klimatyzacji i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s