chłodzenie

Lodówa 230VAC/0,65A wstawiona do samochodu i problem taki: po załączeniu termostatu pobiera olbrzymi prąd, zupełnie niewspółmierny z tymi 0,65A. Konwerter jest 2000W, przed nim na 12V zabezpieczenie 30A i przewód 2x4mm2 (czyli 8mm2 dla + i dla -, łączna długość przewodów 8,5m.
Tak więc po załączeniu termostatu  pobiera ok. 47A po stronie 12V, napięcie w przewodzie siada, bezpiecznik 30A oczywiście też. Po powtórnym załączeniu potrafi chodzić i pobiera po stronie 12V ok. 8A czyli normalnie.
Wrzucanie przewodów grubości kciuka to może by było jakieś rozwiązanie ale chore co nieco? Może ograniczyć prąd rozruchowy po stronie 230V? Jakiś NTC? Ktoś z was się zetknął z podobnym problemem? Bo to pewno przetwornica z modyfikowaną sinusoidą i tak będzie się działo, dodatkowo silnik będzie się grzał.
Silnik kompresora pobiera duży prąd przy rozruchu- inaczej nie ruszy.
Trzeba inną przetwornicę.  Takie są realia, kiedyś facet się uparł i wymienił na 5kW, bo jeździ na ryby do norwegi i wozi zamrażarkę.

Dopiero taka zapewnia bezbłędny start, nie 7/10, ale temperatura jaka osiąga to tylko – 12 i gotuje się kompresor. Jakoś to kuśtyka.
Potrzebna jest przetwornica z czystą sinusoidą użyłem małego akumulatora 5Ah podłączonego krótko do wejścia przetwornicy który buforuje ten impuls startowy.

Ale uwaga, mimo że przetwornica przy starcie nie piska (nie ma nadmiernego spadku napięcia), to co któryś raz przetwornica po załączeniu lodówki wpada w jakiś niestabilny tryb, pobiera koszmarny prąd i świeci się na niej czerwona kontrolka. Wniosek taki ze naprawdę nie każda przetwornica się nadaje do lodówki, musi być ten sinus. Ta z którą ja mam do czynienia to typowy no name. Może dołożenie kondensatora rozruchowego do sprężarki nieco pomoże?
Kiedyś kombinowałem nad wymianą trójfazowej sprężarki =24V ( z chłodziarki od ciężarówki) na normalną ~220V + przetwornica. Lecz wykonawca przetwornic mnie wyleczył 😉
Teraz trójfazowe zaczynają się częściej trafiać. Może wymiana sprężarki na trójfazową z falownikiem?

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s