mała wentylacja

Gdy słyszymy hasło wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła możemy się spodziewać, że w zdecydowanej większości przypadków mowa jest o wentylacji z odzyskiem ciepła. Czyli o centrali wentylacyjnej wyposażonej w rekuperator i wentylatory, oraz o systemie przewodów wentylacyjnych, które rozprowadzają świeże powietrze po domu i transportują do centrali powietrze zużyte.

Ale zrównoważona  wentylacja mechaniczna małych urządzeń, służących do wentylacji pojedynczych pomieszczeń. I nawet tego typu urządzenia mogą być wyposażone w wymiennik pozwalający na odzysk ciepła.
. To konkretne urządzenie wizualnie nie różni się niczym od zwykłego klimatyzatora, można go wręcz z klimatyzatorem pomylić:

Rekuperator  VL-100U-E po zamontowaniu pod sufitem w domu jednorodzinnym. Co ciekawe, urządzenie podłączone jest do sieci za pośrednictwem programowalnego włącznika czasowego, czyli włącza się ono samoczynnie.

To konkretnie urządzenie posiada dwa tryby pracy z wydajnością odpowiednio 65 i 105 m³/h wymienianego powietrza. W zależności od trybu pracy, wentylator zużywa 23 lub 26W prądu, a krzyżowy wymiennik ciepła zapewnia sprawność odzysku ciepła wynoszącą 77% lub 70%.

W domu jednorodzinnym trudno mi wymyślić zastosowanie dla takiego rekuperatora. W końcu on obsługuje tylko jedno pomieszczenie, tj. dostarcza do niego powietrze świeże, jednocześnie usuwając z niego tę samą ilość powietrza. W domach jednorodzinnych zaś do innych pomieszczeń dostarczamy świeże powietrze (do salonu i sypialni) a z innych pomieszczeń to powietrze usuwany (z wilgotnych łazienek i kuchni).

Inaczej wygląda sprawa w pomieszczeniach w rodzaju kotłowni czy garażu. Ale tam nie przebywa się stale, więc znów nie bardzo widzę sens na zastosowanie takiego rekuperatora.

To już lepiej zrobić mały układ wentylacji mechanicznej łączący choćby dwa pomieszczenia, np. pokój i kuchnię (albo salon z aneksem kuchennym). Wtedy taki mały układ mógłby być podłączony do kuchennego okapu i usuwać uciążliwe zapachy z kuchni jednocześnie nawiewając do pokoju świeże, suche i wstępnie podgrzane powietrze.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii klimatyzacja, wentylacja, wentylatory i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s