wentylacja, wentylator

Wentylatory promieniowe bez obudowy spiralnej (tzw. „plug fan”) typu WCK ze względu na swoją otwartą konstrukcję nie są przeznaczone do pracy jako autonomiczne wentylatory, stanowią jedynie element składowy innych urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.

Instalacja wentylatora typu WCK wymaga odseparowania jego wirujących części od otoczenia zatem idealnie nadają się do montażu we wnętrzu centrali wentylacyjnej lub klimatyzacyjnej. Możliwe jest również zainstalowanie ich w kabinach dźwiękochłonnych, termoizolacyjnych itp.

Wentylatory typu WCK charakteryzują się wysoką sprawnością, natomiast największą ich zaletą jest równomierny rozpływ strumienia powietrza (i niska prędkość wypływu powietrza z komory wentylatora) – co ma zasadnicze znaczenie w czasie pokonywania oporów pozostałych komponentów centrali wentylacyjnej / klimatyzacyjnej.

Wentylatory w  wykonaniu standardowym, przeznaczone są do przemieszczania czynnika obojętnego. Przetłaczany czynnik nie może zawierać składników wybuchowych oraz przyspieszających korozję. Zawartość pyłu do 0,3 g/m3, a temperatura przetłaczanego czynnika nie większa niż 40oC.

Dla innych warunków pracy wentylatora odbiegających od wyżej podanych należy zamawiać wentylatory w wykonaniach specjalnych.

Wentylatory typu WCK są produkowane w następujących wielkościach: 28; 35,5; 45 przy wykorzystaniu standardowych wirników. Stosowanym w wentylatorach napędem jest napęd bezpośredni – wirnik na wale silnika.

Zasadnicze podzespoły wentylatorów wykonane są z blachy ocynkowanej, wirnik zaś wykonany jest ze stali węglowej pokrytej powłoką antykorozyjną.

Wentylatory typu WCK charakteryzują się otwartą i zwartą budową. Lej wlotowy zaopatrzony jest w króciec pomiarowy dla wyznaczenia wielkości przepływu powietrza. Wyważenie wysokosprawnego wirnika zapewnia minimalny, dopuszczalny poziom wibracji. Wentylator  zmontowany jest na ramie wykonanej z ceowników.

Napęd elektryczny  wentylatora w postaci silnika asynchronicznego wiodących producentów. Zasilanie trójfazowe 400V/50Hz. Na życzenie klienta uzwojenia silnika mogą być wyposażone w czujniki termiczne (PTC) uzwojeń. Napęd może być przystosowany do zasilania poprzez przemiennik częstotliwości. W szczególnych przypadkach możliwe jest również zastosowanie przemienników częstotliwości zintegrowanych z silnikiem.

Wyposażenie dodatkowe  wentylatora mogą stanowić następujące elementy:

• wibroizolatory,
• króciec elastyczny,
• kratka wlotowa z sitem o oczku odpowiedniej wielkości.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii wentylacja, wentylatory i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s