Klimatyzacja w obiektach medycznych

Nowoczesne szpitale posiadają rozbudowaną infrastrukturę techniczną. Jednym z takich rozbudowanych systemów jest system klimatyzacji i wentylacji, zapewniający dostawę świeżego powietrza o właściwych dla danych pomieszczeń parametrach, z których niewątpliwie najbardziej wymagającymi są sale operacyjne. W nowoczesnych salach operacyjnych coraz rzadziej powierzchnię ścian stanowią płytki ceramiczne. Chcąc uniknąć osadzania się zanieczyszczeń na wszelkiego rodzaju nierównościach powierzchni oraz chcąc umożliwić łatwiejsze przeprowadzanie czyszczenia i dezynfekcji, zastosowanie znalazły ściany ze stali nierdzewnej. W salach operacyjnych instaluje się tzw. stropy laminarne, umożliwiające wytworzenie takiego strumienia powietrza, który wydziela (w zasięgu swego działania) strefę czystą pola operacyjnego. Aby zmniejszyć kontaminację powietrza w strefach mieszania (szczególnie nad stołem operacyjnym), zastosowanie znajdują osłony boczne, niekiedy wspomagane dodatkową kurtyną powietrzną. Nowoczesne lampy operacyjne umieszczane w polu operacyjnym powinny mieć opływowe kształty (minimalizowanie zakłóceń przepływu strumienia laminarne go) i być umieszczane pomiędzy personelem operującym (a nie nad ich głowami – zwiększona emisja mikroorganizmów). Dodatkowym środkiem zapobiegawczym, mającym na celu uniemożliwienie przedostawania się mikroorganizmów pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami bloku operacyjnego a salami operacyjnymi, jest kaskadowy układ ciśnienia. Wg norm brytyjskich różnica ciśnień między pomieszczeniami powinna wynosić 10-20 Pa. Ilość wymian powietrza na salach operacyjnych powinna być uzależniona od rodzaju operacji (przeciętnie 15-35 wym./godz.) oraz od utrzymania właściwej prędkości powietrza wypływającego ze stropu laminarnego.
Utrzymanie odpowiedniej wilgotności chroni przed wyładowaniami elektrostatycznymi i rozwojem mikroorganizmów chorobotwórczych, a także jest jednym z elementów zapewniających komfort pracy zespołów operacyjnych. W krajach zachodnich dopuszczalna wilgotność względna na sali operacyjnej waha się przeciętnie w przedziale od 30 do 60%. Przy niskiej wilgotności względnej powietrza, utrudniony jest rozwój mikroorganizmów, utrudnione jest również ich przemieszczanie się oraz spada ich żywotność.
Temperatura panująca w salach operacyjnych Europy Zachodniej zawiera się przeciętnie w zakresie 18-24 °C. Obecnie umożliwia się częściową recyrkulację powietrza, ale musi ona spełnić szereg warunków określonych w przepisach poszczególnych krajów. Taki sposób odzyskiwania energii zawsze wiąże się z ryzykiem skażenia powietrza.
Instalacje klimatyzacji i wentylacji powinny być regularnie kontrolowane i czyszczone. W ten sposób można uniknąć „przykrych niespodzianek” mikrobiologicznych, mogących powodować zakażenia pacjentów. W niektórych krajach (np. Niemcy) w szpitalach wymagana jest coroczna kontrola i czyszczenie instalacji klimatyzacji i wentylacji.
Systemy klimatyzacji i wentylacji w szpitalach powinny być wyposażone (tam, gdzie wymagana jest regulacja wilgotności) w parowe nawilżacze powietrza. Takie rozwiązanie, pod warunkiem właściwej jego eksploatacji, zmniejsza ryzyko wystąpienia na nim i w parze wodnej mikroorganizmów chorobotwórczych.
Minimalizację ryzyka przenikania zanieczyszczeń mikrobiologicznych do pomieszczeń szpitalnych zapewnia również właściwy stopień filtracji powietrza (wyposażenie nawiewu w filtr absolutny) – obecnie filtry te montuje się bezpośrednio w nawiewnikach, dzięki czemu nie istnieje odcinek przewodu za filtrem, który mógłby powodować (w przypadku zanieczyszczenia) kontaminację powietrza wewnętrznego.
W układach chłodzenia (szczególnie podczas przeprowadzania procesów osuszania powietrza) należy zadbać o czystość chłodnicy powietrza i odprowadzanie skroplin, w taki sposób, aby uniemożliwić rozwój mikroorganizmów. Coraz powszechniejsze w krajach zachodnich staje się stosowanie lamp ultrafioletowych, które w zasięgu swego działania niszczą drobnoustroje osiedlające się na powierzchni chłodnicy.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii klimatyzacja, wentylacja i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s